tučňák
Vybrat další barevné schéma
VýchozíZelenýModrýČernýZlatý
opona
opona

google


DRIVER NVIDIA & LINUX - POSTUP INSTALACE

Driver získáte na stránkách výrobce. Mělo by to být přesně: tady . Jestli nemáte nějakou supermašinu, vyberte "Linux IA32, Latest Version".

Přímý odkaz na ftp server s jednotlivými verzemi je tady:ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86

Stáhne se Vám instalátor s názvem NVIDIA-Linux-nějaké_označení.run. Tomu nastavte práva ke spuštění (příkazem chmod nebo v grafice pravé myšítko a vlastnosti souboru - obrázek) a spusťte ho z konzole (postupem ./N [TAB] [Enter]).

Instalace probíhá takto: instalátor se nejdříve pokusí stáhnout z internetu předkompilovaný ovladač, který by se hodil k vašemu jádru. To se mu obyčejně nepodaří a tak přejde k plánu "B" a zkompiluje ho sám.

Protože ovladač grafické karty je jaderný modul, je předpokladem úspěšné kompilace, že v systému máte balíčky "binutils" a "kernel-source". Podle toho, jak vypadá vaše instalace, můžete potřebovat ještě další věci. Např. kompilátor jazyka C gcc určitě.

Kernel-source jsou zdrojové kódy jádra a musí samozřejmě být v přesně odpovídající verzi k používanému jádru. Pokud něco chybí, instalátor to oznámí a skončí. V tom případě použijte urpmi nebo rpmdrake a požadované balíčky dodejte. Jakou verzi jádra právě používáte, zjistíte příkazem uname -a. Pokud zdrojáky jádra stahujete po modemu z internetu, tak opravdu pozor na verzi jádra, které právě provozujete, ať si stáhnete odpovídající balíček, který není zrovna z nejmenších. Postup instalace: Nabootovat z toho jádra, pro které chceme ovladač přeložit. Pokud bootujeme do grafiky, nehlásit se do desktopu (např. KDE), nebo se z něj odhlásit. Přepnout na konzolu (např. CTRL+ALT+F2). Přihlásit jako root (root [Enter] - heslo [Enter], nebo je-li už přihlášen uživatel: su [Enter] - heslo [Enter]). Zadat init 3 [Enter] (aby se shodil Xserver, jinak se instalátor rozčiluje). Budete se muset znovu přihlásit jako root. Přejít do adresáře, kde je uložen instalátor (např. cd /home/pepa/nvidia [Enter]). Spustit NVidiácký instalátor (./NVIDIA_něco..) [včetně tečky a lomítka]. Následovat instrukce na obrazovce: Přečíst licenci a pomocí [Enter] nebo mezerníku stisknout Accept. Pokud je v systému přítomna starší verze ovladače, instalátor ho bude chtít odstranit - Yes. Dále obvykle následuje hlášení No precompiled kernel interface was found to match your kernel... a program se ptá, jestli má stahovat z nvidia.com. Na to můžete s klidem odpovědět NO, stejně tam nic nenajde. Instalátor chytře rozpozná, že ...this means that the installer will need to compile a new kernel interface a začne s kompilací, přičemž říká, co dělá: "Building kernel module". Potom se pokouší vytvořit symbolické odkazy /usr/X44R6/lib/libGL.so —> libGL.so.1.2 a usr/X11R6/lib/libGL.so.1 —> lib.GL.so.1.2, což se mu někdy nedaří, protože linky už existují. (Warning: Unable to restore symbolic link - File exists.) Dáme OK. Nakonec příjde upozornění ...please update your X86Config file - OK. Upravit soubor /etc/X11/XF86config-4 (pomocí mc editovat (F4), najít (F7) text "nv" a přepsat na "nvidia"). Příslušná část XF86config-4 by tedy měla vypadat například takto:

Section "Device"

Identifier "device1"

VendorName "nVidia Corporation"

BoardName "NVIDIA GeForce2 DDR (generic)"

Driver "nvidia"

Option "DPMS"

Option "IgnoreEDID" "1"

EndSection

Hledání výrazu "nv" samozřejmě bude k ničemu, jestliže jste před kompilací vlastního ovladače používali něco jiného. Například instalátor nerozpoznal vaši kartu a zvolil všeobecný VESA ovladač. Najděte tedy sekci "Device" a v ní položku "Driver". Vrátit se do konzole (např. ukončit mc) a zadat init 5 [Enter]. Hotovo. Měli byste vidět logo nVidia a potom přihlašovací obrazovku KDM.

Poznámka: Jestliže instalujete nové jádro, logicky vám přestane fungovat akcelerovaná grafika nebo grafické prostředí vůbec nenajede. KDE se prostě nespustí. Ovladač grafiky je jaderný modul a nové jádro se starým modulem nespolupracuje. V poslední době se při instalaci nového jádra automaticky upraví XF86config-4 zpět na původní univerzální ovladač nv. Tohoto chování jsem si všiml u jader 2.6.3-13 a 2.6.3-19. V takovém případě musíte absolvovat instalaci znovu. Jako bych slyšel: "jenomže jak, když do KDE nemůžu a nemám instalátor ovladače a nemám balíček kernel-source ?" Takže - při startu počítače můžete spustit staré jádro, což by mělo jít, protože nová jádra se NEupgradují, ale instalují (urpmi jméno_balíčku, nebo rpm -i jméno_balíčku), což v konečném důsledku znamená, že se přiinstalují a může jich tam být víc najednou. Tak tomu je samozřejmě kvůli bezpečnosti. Co kdyby s novým jádrem počítač nenajel?

Kdyby se vám přecejen stalo, že se do grafiky nemůžete dostat, přehlašte se jako root (su), jděte například pomocí mc do adresáře /etc/X11/ a v souboru XF86config-4 dočasně přepište text "nvidia" zase na "nv". Tím řeknete Xserveru, aby použil sice neakcelerovaný, ale funkční ovladač. Potom už můžete jako uživatel (nikoliv jako root) zadat startx [Enter], aby se spustilo KDE a v něm už svou vyzkoušenou cestou z internetu stáhnout, co je třeba.


Grafické karty nVIDIA

Instalace a konfigurace grafických karet nVIDIA pod operačním systémem Linux krok za krokem.

Úvod

Grafické karty s čipy nVIDIA mají v dnešní době velkou popularitu a nejeden uživatel systému Linux tuto kartu vlastní. V současné době je situace taková, že abychom využili veškeré funkce a výkon těchto karet, musíme použít ovladače dodávané výrobcem. To proto, že výrobce grafických karet neuvolnil hardwarové specifikace ani zdrojové kódy ovladače, a proto nejsou obsaženy v jádře Linux. Našim úkolem nyní bude seznámit se s postupem, jak získat, nainstalovat a konfigurovat ovladače pro všechny typy karet nVIDIA.

Získání ovladačů

Ovladače získáme na stránkách výrobce www.nvidia.com. Aktuální verze ovladačů najdeme na adrese http://www.nvidia.com/object/linux.html a to pro architektury IA32, IA64, AMD64. Nás bude vždy zajímat soubor označený na konci *-pkgX.run. Tento soubor stáhneme a uložíme na disk. V našem případě budu pracovat se souborem NVIDIA-Linux-x86-1.0-6111-pkg1.run.

Instalace

Ovladače jsou určené pro veškeré typy grafických karet s čipem nVIDIA. Tentýž ovladač můžeme použít pro karty TNT, TNT2, GeForce a další. Jedná se o spustitelný soubor, a proto nehraje roli, pod jakou distribucí ovladače instalujeme.

Softwarové požadavky

Před instalací je dobré ověřit, jestli máme veškerý potřebný software. Tím předejdeme chybné instalaci a dalším problémům. Doporučuji přečíst si příslušný soubor README.txt k danému ovladači, abyste měli aktuální informace. Zde uvedu softwarové nároky pro verzi ovladačů 1.0-6111. Vždy platí, že zde vypsaná verze je nejnižší možná, samozřejmě lze použít vyšší/novější.

 • linux kernel 2.2.12 # cat /proc/version
 • XFree86 4.0.1 # XFree86 -version, nebo
 • Xorg 6.7 # Xorg -version
 • Kernel modutils 2.1.121 # insmod -V
 • binutils 2.9.5 # size --version
 • GNU make 3.77 # make --version
 • gcc 2.91.66 # gcc -version
 • glibc 2.0 # /lib/libc.so.6

Přesuneme se nyní do adresáře, ve kterém jsou umístěny naše stažené ovladače. Veškerá instalace se děje spuštěním získaného souboru:

sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-6111-pkg1.run

Tímto dojde ke spuštění instalačního prostředí a nyní máme několik možností. Instalátor se pokusí přes ftp ověřit, jestli existují ovladače předkompilované pro náš systém (distribuci a patřičný kernel). Pokud ano, tak je stáhne a nainstaluje. Pokud pro náš systém neexistují, přeloží se a taktéž nainstalují. Tytéž kroky, které provádí instalační program, můžeme provést ručně. Nejprve si rozbalíme náš stažený soubor.

sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-6111-pkg1.run --extract-only

Přesuneme se do vytvořeného adresáře NVIDIA-Linux-x86-1.0-6111-pkg1 a můžeme aplikovat příslušné parametry pro instalační program.

nvidia-installer --latest # proběhne auto-update
nvidia-installer --update # kontaktuje NVIDIA ftp a stáhne ovladač
nvidia-installer --uninstall # odinstaluje ovladače

Může se stát, že instalační program nebude moci ovladače nainstalovat. V tomto případě rozbalíme balíček s ovladači výše uvedeným postupem, přesuneme se do rozbaleného adresáře a provedeme instalaci příkazem make install.

sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-6111-pkg1.run --extract-only
cd NVIDIA-Linux-x86-1.0-6111-pkg1
make install

Uvádím další volby, které se mohou před instalací hodit:

sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-6111-pkg1.run spustíme s parametry:

 • --info: informace o souboru .run
 • --check: provede se kontrola integrity souboru
 • --help: nápověda
 • --advanced-options: výpis všech parametrů pro příkazovou řádku

Konfigurace

Konfiguraci provedeme upravením patřičných sekcí v konfiguračním souboru pro X server. Máme-li XFree86, najdeme soubor /etc/X11/XF86Config-4. Pokud neexistuje, použijeme stávající /etc/X11/XF86Config. Jestliže náš systém obsahuje X.org, budeme pracovat se souborem /etc/X11/xorg.conf.

V sekci Device upravíme řádek:

Driver "nv" (nebo Driver "vesa")

na

Driver "nvidia"

V sekci Module přidáme řádek:

Load "glx"

a odstraníme nebo zakomentujeme znakem # řádky:

Load "dri"
Load "GLcore"

Aby se nahrál modul při startu X automaticky, musíme upravit /etc/modules.conf (na některých systémech /etc/modprobe.conf) přidáním řádku:

alias char-major-195 nvidia

Nyní již stačí spustit X příkazem startx. Objeví-li se při startu Xwindow logo nVIDIA, ovladače pravděpodobně fungují dobře.

Další tipy při konfiguraci

Ovladače nabízejí širokou paletu konfiguračních voleb. Většinu z nich není potřeba nastavovat. Pro běžnou funkci postačuje předešlá konfigurace. Proto uvádím jen některá zajímavá nastavení (nemající vliv na funkci), více viz README.txt APPENDIX D:. Vše se týká konfiguračního souboru XF86Config nebo xorg.conf v sekci Screen nebo Device:

Option "NoLogo" "TRUE" # vypnutí loga nVIDIA při startu
Option "CursorShadow" "TRUE" # stín pod kurzorem myši

Nastavení AGP

Provádí se volbou Option "NvAGP" "číslo" a existuje hned několik možností.

 • 0: agp vypnuto
 • 1: použije se interní podpora nVIDIA AGP
 • 2: použije se agpgart je-li podporováno v jádře
 • 3: použije se agpgart je-li podporováno v jádře, jinak nVIDIA AGP

Jako výchozí je nastavena hodnota 3. Jaké rychlosti AGP vaše karta podporuje a jestli je AGP aktivované se můžete informovat v /proc/driver/nvidia/agp/status.

cat /proc/driver/nvidia/agp/status
Status:     Enabled
Driver:     AGPGART
AGP Rate:    4x
Fast Writes:   Disabled
SBA:       Disabled
 
cat /proc/driver/nvidia/cards/0
Model:      GeForce2 Ti
IRQ:       11
Video BIOS:   03.15.01.06.07
Card Type:    AGP
 
cat /proc/driver/nvidia/agp/host-bridge
Host Bridge:  nVidia Corporation nForce2 AGP (different version?)
Fast Writes:  Supported
SBA:      Supported
AGP Rates:   4x 2x 1x
Registers:   0x1f000217:0x00000104

Některé systémy s procesory AMD Athlon/Duron se projevují nestabilitou a nečekanými pády. Tomu se dá zabránit parametrem mem=nopentium před bootováním. Nebo předat tento parametr přímo bootovacímu programu.

Pro LILO to bude append "mem=nopentium", pro GRUB mem=nopentium.

 
Pocet navstev: 110828